1.JPG

Narodowe Czytanie 2019

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Pomysł na wspólne czytanie i promowanie polskiej literatury narodził się w 2012 roku, w dwustulecie akcji  epopei narodowej "Pana Tadeusz" Adama Mickiewicza.

Inicjatorką była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura oraz prezydent RP Bronisław Komorowski. Przez kolejne lata kontynuowano tę szlachetną i niezwykłą akcję społeczną. Od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem Polaków i z roku na rok coraz więcej osób i instytucji włączało się w jej realizację . W kolejnych edycjach czytano najważniejsze dzieła w naszej literaturze - utwory Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stefana Żeromskiego i Stanisława Wyspiańskiego.
W tym roku para prezydencka, Andrzej Duda i Agata Kornhauser - Duda, spośród 100 nadesłanych propozycji wybrali osiem nowel do wspólnego czytania. Aby zachęcić dzieci i młodzież do czytania i słuchania oraz wspólnego przeżywania kontaktu z polską literaturą piękną zdecydowaliśmy się na "Katarynkę" Bolesława Prusa. Literackie spotkanie poprowadziły uczennice klasy V b Weronika Grzanka i Martyna Tandereszczak , a piękną interpretację tekstu Prusa zaprezentowali kolejno Rafał Becela, przedstawiciel rodziców, uczennica Zofia Bojanowska, dyrektor szkoły Agata Pawłowska - Król i przewodnicząca rady Miejskiej Elżbieta Ruszkowska.
W klasach I - III wybrano do czytania książkę Marii Konopnickiej "Szkolne przygody Pimpusia Sadełko".  Uśmiech i zaciekawienie na twarzy najmłodszych były największą nagrodą dla czytających nauczycieli.

Dodatkowe informacje